stránky ÚEB

 

Dny otevřených dveří 2008

 

pracoviště Lysolaje

 

adresa: Rozvojová 263, Praha 6 – Lysolaje

jak nás najdete (mapka)
(nenechte se zmást: v mapě jsme ještě pod starým č.p. 135/1, ale je to opravdu naše budova)

 

datum a doba otevření: 6. a 7. listopadu,

13:00 – 16:00 otevřeno pro individuální návštěvníky
9:00 – 16:00 otevřeno pro skupiny (např. školní třídy)

Skupiny se musí předem přihlásit nejpozději 3. 11. a domluvit si přesný čas návštěvy.
Pro každého návštěvníka je připraven zajímavý rostlinný dárek.

 

kontaktní osoba: Mgr. Jan Kolář, Ph.D., tel.: 225 106 414, 608 557 328
e-mail:
kolar@ueb.cas.cz

Stáhněte si letáček.

 

co u nás uvidíte:

 

Jak se žije ve skle: rostliny v baňkách a na agaru

 

Biologové často pěstují rostliny ve sterilních podmínkách, takzvaně in vitro (česky „ve skle“). Podívejte se, jak vypadají tabák, brambory nebo smrky v baňkách či ve zkumavkách. Dozvíte se rovněž, jak metodami in vitro kultivace množíme jehličnany a vnášíme geny do rostlin.

 

Molekulární kdo, kdy, kde: Můžeme vidět geny v akci?

 

V každé buňce jsou některé geny zapnuté a jiné vypnuté. Díky molekulárním značkám můžeme pozorovat, kdy a kde jsou konkrétní geny aktivní. Studujeme hlavně změny genové aktivity během vývoje pylu. Proto u nás uvidíte také unikátní způsob pěstování pylových láček v živném roztoku.

 

Buňka hledá směr: řízení směrové orientace buněk

 

Orientovaný (polární) růst buněk je základním mechanismem utváření rostlinných tvarů. Ukážeme vám důležitý model výzkumu polarity – klíčící pylovou láčku a její životní projevy. Váš vhled do světa polarity umocníme předvedením mutantů s postiženým polárním růstem, které si budete moci prohlédnout pod mikroskopem.

 

Rostlina zevnitř a v přímém přenosu: co dokáže mikroskop s laserem

 

Nahlédněte do nitra rostliny takzvaným konfokálním mikroskopem. Tento špičkový přístroj dokáže pořídit „virtuální“ řezy rostlinným pletivem, aniž by poškodil buňky. Z řezů pak umí například sestavit trojrozměrnou rekonstrukci. Lze jej navíc využít i ke sledování pohybů uvnitř živých buněk.

 

Pohled do světa genů: DNA, dědičnost a rozmnožování rostlin

 

 

Náš tým zkoumá geny zodpovědné za kvetení. Představíme vám našeho neocenitelného pomocníka – nejnovější typ přístroje pro rychlé a citlivé měření aktivity genů. Zároveň si vlastnoručně vyzkoušíte křížení silenek, které mají pozoruhodný způsob určování pohlaví.

 

Fyzikálně-chemická analýza (skoro) všeho: hmotnostní spektrometrie

 

 

Seznámíte se s přístrojem, který umí spolehlivě stanovit tisíce chemických látek, včetně zcela mizivých množství rostlinných hormonů. Dozvíte se, jak rozbít molekulu a co nám její „střepy“ mohou prozradit.

 

Jak proměřit rostlinu: počítač pracuje za nás

 

Ukážeme vám metody používané v anatomii a morfologii rostlin. Ani tomuto tradičnímu oboru se nevyhýbají moderní technologie. Obraz z mikroskopu snímáme digitální kamerou a pak zpracováváme počítačem. Speciální program automaticky hledá objekty na snímku, měří jejich velikost a další parametry.

 

Rozděl a zkoumej: zpracování vzorků v biochemické laboratoři

 

Při biochemické práci musíme v rostlinném materiálu vytřídit zrno od plev – věci, které nás zajímají, od těch ostatních. V naší laboratoři si vyzkoušíte dvě techniky. Centrifugace odděluje složky s různou hustotou. Tenkovrstevná chromatografie zase dělí látky podle jejich „příchylnosti“ k vodě.

 

 

 

Skleník: tak trochu jiná květena

 

Živočišní biologové mají své myši, potkany nebo mušky octomilky. S jakými druhy ale pracují rostlinní biologové? Seznamte se s nimi v našem skleníku. Některé asi znáte, jiné jsou dosti neobvyklé. Těší se na vás huseníček, tabák, silenka, merlíky a další.

 

Stanoviště „Buňka hledá směr“ a „Jak proměřit rostlinu“ budou otevřena pouze ve čtvrtek 6.11.,
„Molekulární kdo, kdy, kde“ a „Pohled do světa genů“ pouze v pátek 7.11.
Všechna ostatní stanoviště budou otevřena oba dny.