Homepage

 

Informace z ÚEB pro novináře a veřejnost

 

Významné publikace a výsledky

 

 

Významné publikace a výsledky

Zajímavé výzkumné projekty

Ocenění

Jiné užitečné informace

 

 

 

Molekulární dodavatelé bílkovin na klíč

5. 3. 2009: Vědci z ÚEB a dalších českých institucí popsali složení speciálních částic, které jsou důležité pro růst pylových láček. Láčky vyrůstají z pylových zrn a zprostředkují oplodnění vajíčka. Výzkum ukázal, že částice hrají mnohem významnější roli, než se biologové dosud domnívali. Zřejmě neslouží jako pouhý sklad meziproduktů pro tvorbu bílkovin, ale vyrábějí bílkoviny takříkajíc „na klíč“.

Více se dozvíte v tiskové zprávě (PDF zde).

Pylové zrno tabáku. Autoři D. Honys a D. Twell.

 

Vyroste stonek, nebo kořen? Rozhodují hormony.

17. 2. 2009: Naši vědci se podíleli na objevu mechanizmu, který řídí vývoj stonků a kořenů. Osud nově vznikajících orgánů závisí hlavně na hormonech auxinu a cytokininech. Badatelé z Masarykovy univerzity, ÚEB a Biofyzikálního ústavu AV ČR nyní popsali způsob, jakým se tyto hormony vzájemně ovlivňují. Poznatky by mohly pomoci i zemědělcům.

Více se dozvíte v tiskové zprávě (PDF zde).

Foto: Buňky tabáku použité při výzkumu. Autor P. Klíma.

 

 

Průlom v luštění dědičné informace pšenice

3. 10. 2008: Docent J. Doležel a členové jeho týmu (J. Šafář, H. Šimková) dosáhli vynikajícího úspěchu. Jejich originální metoda třídění chromozómů umožnila vytvořit „mapu“ chromozómu 3B pšenice. Jde o první krok na cestě k přečtení kompletní genetické informace této strategické plodiny. Výsledky byly publikovány v Science, jednom z nejlepších vědeckých časopisů.

Podrobnosti najdete v tiskové zprávě (PDF zde).

Foto: pšeničné chromozómy 3B, autorka M. Kubaláková

 

 

Rostlinné hormony pro omlazení pleti

9. 9. 2008: Laboratoř profesora M. Strnada zkoumá rostlinné hormony, především ze skupiny takzvaných cytokininů. Cytokininy kromě jiných funkcí také oddalují stárnutí rostlinných pletiv. Stejný účinek mají překvapivě i na živočišné kožní buňky.

Tým profesora Strnada vyvinul nový přípravek na bázi cytokininů, který výrazně omezuje stárnutí pleti. Na americký trh jej nyní uvádí firma Senetek PLC. Podrobnosti se dozvíte v tiskové zprávě.

Foto: Senetek PLC

 

 

Bílkoviny, které řídí růst buněk

Rostlinné buňky během svého vývoje zvětšují objem. Nenafukují se však jako pouťové balónky. Rostou řízeně, často přednostně v jednom směru. Tým doktora V. Žárského spolu s vědci z USA a Německa nyní dokázal, že klíčovou roli při směrování růstu rostlinných buněk hraje takzvaný exocyst. Tento bílkovinný komplex byl dosud znám jen u živočichů a kvasinek. Objev pomůže pochopit, jak buňky rostlin získávají tvar. Více v tiskové zprávě (ke stažení ve formátu pdf zde).

 

 

 

Hladina cytokininů a molekulární poštovní adresy

Klára Hoyerová a Miroslav Kamínek s kolegy ze Švýcarska zkoumali, jak je regulován obsah hormonů cytokininů v buňkách. Objevili, že rostliny umí nasměrovat jejich tvorbu do různých částí buňky, pomocí zajímavého systému "doručovacích adres" v molekule příslušného enzymu. Rostliny také zneškodňují nadbytečné cytokininy. Více v tiskové zprávě (ke stažení ve formátu doc).

 

 

 

Auxinová pumpa z třešně ptačí

Tým vedený Klárou Hoyerovou a Lucií Perry z Laboratoře hormonálních regulací u rostlin identifikoval u třešně bílkovinu, která přenáší životně důležitý rostlinný hormon auxin do buněk. Jako prvním se jim podařilo změřit biochemickou aktivitu tohoto přenašeče. Čím je tento výzkum důležitý a proč se vědci zabývali právě třešní? Přečtěte si v tiskové zprávě (ke stažení ve formátu doc).

 

 

Průtoková cytometrie – metoda s velkými možnostmi

Laboratoř docenta Doležela se věnuje průtokové cytometrii. Co je jejím principem? Mikroskopické částice (například buňky nebo chromozómy) protékají jedna za druhou v tenkém proudu kapaliny citlivým měřicím zařízením. Díky tomu je možné určit jejich počet či velikost a dokonce je třídit. Lze také měřit množství DNA (molekuly nesoucí genetickou informaci) v jednotlivých buněčných jádrech.

Docent Doležel byl v roce 2007 jedním z autorů vůbec první učebnice průtokové cytometrie u rostlin. O některých metodách napsal také do renomovaného online časopisu Nature Protocols. Odkazy pro vážné zájemce: kniha, článek.

 

 

 

Bílkoviny řídící pohyb hormonu auxinu rostlinou

Auxin rostliny nezbytně potřebují. Reguluje mimo jiné směr růstu stonků i kořenů a způsob jejich větvení. Pro správný průběh těchto dějů je nutné, aby byl v rostlině vhodně usměrňován tok auxinu mezi buňkami. Řadu let měli biologové podezření, že klíčovými přenašeči auxinu jsou bílkoviny PIN. Nezvratně prokázat se to ale podařilo až v roce 2006 týmu doktorky Zažímalové z ÚEB, spolu s vědci z Evropy a USA.

Článek v prestižním časopise Science se setkal s tak velkým ohlasem, že jej společnost Thomson Scientific v létě 2007 vyhlásila za průlomovou práci v oblasti biologie!

 

 

© 1999-2008 Ústav experimentální botaniky

 Datum poslední úpravy: 3.10. 2008