Homepage

 

Informace z ÚEB pro novináře a veřejnost

 

Ocenění

 

 

Významné publikace a výsledky

Zajímavé výzkumné projekty

Ocenění

Jiné užitečné informace

 

Dvě Ceny Josefa Hlávky pro mladé vědce z ÚEB

18. 11. 2008: Mezi laureáty Cen Josefa Hlávky pro talentované studenty a mladé badatele jsou letos dva studenti pražských vysokých škol, kteří na svém výzkumu pracují v ÚEB.

Bc. Petr Hošek byl oceněn za průkopnický matematický model popisující tok klíčového rostlinného hormonu buňkou. Ing. Hana Svobodová (na snímku) získala cenu za syntézu nových látek, které mohou pomoci v boji se škodlivým hmyzem.

Více se o obou zajímavých tématech dozvíte v tiskové zprávě (PDF zde).

 

 

 

13. května 2008: Bývalá ředitelka ÚEB, doktorka Ivana Macháčková (vlevo), obdržela Medaili za zásluhy Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Převzala ji od děkana fakulty, profesora Pavla Kováře (vpravo).

Doktorka Macháčková se mnoho let věnovala výzkumu rostlinných hormonů. Rovněž má velkou zásluhu na tom, že dnes náš ústav intenzivně spolupracuje s Katedrou fyziologie rostlin Přírodovědecké fakulty. Po předávacím ceremoniálu následovalo velmi podnětné minisympozium o vztazích vědy a víry.

 

 

 

Renomovaný chemický časopis Journal of Chromatography A ocenil práci doktorů Petra Dobreva a Miroslava Kamínka. Jednu z jejich publikací zařadil mezi nejcitovanější články  z let 2002 až 2007. Proč je práce tak často citována? Naši vědci vyvinuli metodu, která umožňuje z jediného rostlinného vzorku izolovat tři skupiny hormonů současně (cytokininy, auxin a kyselinu abscisovou). Postup je rychlý, jednoduchý a účinný. Proto se brzy rozšířil a využívají jej přední světové laboratoře.

 

 

28. února 2008: Náš dlouholetý kolega v ÚEB, docent Jan Krekule, v krátké době již podruhé "zabodoval". Dnes mu byla v Karolinu předána Stříbrná medaile Univerzity Karlovy v Praze. Získal ji za celoživotní vědeckou práci a popularizaci experimentální biologie rostlin. Přestože vždy pracoval v Akademii věd, má docent Krekule k pražské univerzitě úzký vztah, stejně jako další vědci z našeho ústavu. Na Katedře fyziologie rostlin Přírodovědecké fakulty přednášel tento charismatický řečník přes třicet let předmět Růst a vývoj rostlin. Na katedře vedl rovněž diplomové práce a i jinak přispíval k její činnosti. Pomohl tak vychovat několik generací rostlinných biologů. Opět nezbývá, než k ocenění upřímně poblahopřát.

 

Docent Jan Krekule, dlouholetý pracovník ÚEB a vynikající popularizátor rostlinné biologie, získal 29. ledna 2008 za svou popularizační práci prestižní ocenění - medaili Vojtěcha Náprstka, kterou uděluje Akademie věd ČR.

Gratulujeme a přejeme stejný elán i do budoucna!

Tisková zpráva AV zde.

 

26. listopadu 2007: Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ocenilo práci doktora Jana Petráška z ÚEB  Medailí I. stupně. Doktor Petrášek zkoumá, jak je řízen pohyb auxinu rostlinným tělem. Auxin je klíčový hormon: zjednodušeně řečeno určuje, jak a kam bude rostlina růst. Není tedy divu, že se o něj naši vědci zajímají. Spojili síly s kolegy z Evropy i USA a výsledkem byla publikace v prestižním časopise Science.

Podrobnosti se dozvíte v tiskové zprávě (ke stažení ve formátu doc).

 

 

 

15. května 2007: Doktor Jiří Velemínský získal nejvyšší ocenění Akademie věd ČR, medaili „De scientia et humanitate optime meritis“. Nyní již bohužel zesnulý (zemřel 23. 2. 2008) doktor Velemínský byl špičkovým odborníkem na rostlinnou genetiku, v letech 1990 až 1998 ředitelem ÚEB a v letech 2001 až 2005 místopředsedou Akademie věd.

 

 

 

15. května 2007: Předseda Akademie věd ČR, profesor Václav Pačes, udělil medaili Gregora Johanna Mendela za zásluhy v biologických vědách doktorce Ivaně Macháčkové. Doktorka Macháčková je bývalá ředitelka ÚEB a přední badatelka v oboru rostlinných hormonů.

 

 

© 1999-2008 Ústav experimentální botaniky

 Datum poslední úpravy: 19.11. 2008