Rostlina s příběhem na březen

 

 

 

Nebojte se konopí

Málokterá rostlina dnes přitahuje více pozornosti než konopí. Hlavní příčina jeho popularity je asi každému jasná. O konopí se zajímají také biologové, ovšem z naprosto jiných důvodů.

Ne, tímto příspěvkem nehodláme propagovat užívání drog. Pracujeme výhradně s technickým konopím (Cannabis sativa). To se od nechvalně známého konopí indického (Cannabis sativa indica) liší obsahem látky THC (tetrahydrocannabinol), která ovlivňuje lidskou psychiku. Technické konopí má méně než 0,3% THC, indické ho mívá i 10 až 15%.

Technické konopí se tedy kouřit nedá. Zato jako surovinu pro textilní výrobu ho naši předkové pěstovali odpradávna. Nyní pro něj vědci nacházejí nová, velmi zajímavá využití – například při ochraně životního prostředí.

Je více způsobů, jak vyčistit půdu zamořenou nebezpečnými látkami (třeba radioaktivními prvky nebo těžkými kovy). Nejlevnější je takzvaná fytoremediace. Při ní jsou k řešení problému využity rostliny. Fungují zde trochu jako vysavač: přijímají cizorodé látky svými kořeny a hromadí je. Nadzemní část je pak každoročně sklizena a zlikvidována jako odpad, čímž množství jedů v půdě postupně klesá.

Pro roli čističů se zdaleka nehodí všechny druhy rostlin. Kandidáti na toto „zaměstnání“ musí přežít v zamořené půdě, mít mohutný kořenový systém, dostatečně hromadit znečišťující látky v nadzemní části a vytvářet co nejvíce zelené hmoty (biomasy). Všechny požadavky splňuje právě konopí. Proto v ÚEB intenzivně zkoumáme možnosti jeho použití při fytoremediacích.

Foto: technické konopí ve skleníku ÚEB. Snímek Jan Matoušek.

 

  

 

Počítadlo vstupů od 20.3.2008: [CNW:Counter]

Hlavní použité písmo: Verdana

© 2008 Ústav experimentální botaniky

 Datum poslední úpravy: 30.12. 2008