ÚEB AV ČR, v.v.i.

 

Rostlina s příběhem

 

Rostliny, které zkoumáme v Ústavu experimentální botaniky, jsou často velmi fotogenické. Navíc jsou s nimi spojeny zajímavé příběhy. Rádi byste se dozvěděli více? Pak jste tady správně. Každý měsíc zde představíme nové atraktivní fotografie a budeme vám vyprávět jeden příběh z našich laboratoří. Podívejte se také na hlavní stránku ÚEB, odkud se dostanete k dalším informacím o našem výzkumu.

 

     Rostlina s příběhem na duben

 

 

 

 

 

 

 

 

Foto Jan Kolář

Chcete se dozvědět o huseníčku více? Přečtěte si, co by
vám o sobě řekl, kdyby uměl mluvit.

Genoví detektivové

Tyto dvě rostliny huseníčku se od sebe liší jediným genem – kouskem dědičné informace zapsané v DNA. Huseníček nám zde pomáhá hledat geny důležité pro kvetení merlíku. Jak? To je malá vědecká detektivka.

Huseníček rolní potkáte v laboratořích rostlinných biologů na každém kroku, protože pro většinu pokusů je téměř ideální. Dokonce je užitečný i při výzkumu úplně jiných rostlin.

V ÚEB studujeme kvetení merlíku červeného. V minulosti naši badatelé popsali fyziologické pochody spojené se vznikem květů. Nepodařilo se jim ale nalézt geny, které kvetení řídí. Ke genetickým experimentům není totiž merlík vhodný.

V pátrání nakonec pomohl huseníček. U něj byly květní geny již objeveny. Protože všechny druhy rostlin mají společné předky, jsou si jejich geny podobné – asi jako se české slovo „příroda“ podobá slovenskému „príroda“. V Laboratoři reprodukce rostlin jsme využili moderní metody analýzy DNA a našli u merlíku gen, který je příbuzný klíčovému spouštěči kvetení z huseníčku.

Jenže podobnost ještě nezaručuje totožnou funkci. České slovo „chudý“ existuje i ve slovenštině, kde však znamená „hubený“. K ověření funkce opět posloužil huseníček. Rostliny na snímku jsou stejně staré, pěstované ve stejných podmínkách. Oběma také chybí zmíněný květní gen. Proto rostlina vpravo pokvete velmi pozdě. Do té vlevo jsme ovšem vnesli příslušný gen z merlíku. Vykvetla mnohem dříve, merlíkový gen tedy plně nahradil svého příbuzného z huseníčku. Jasný důkaz, že oba hrají shodnou roli v kontrole kvetení.

 

 

 

  Rostliny předcházejících měsíců:

 

image description

Vlasatý kořen

Příběh stvoření

Požírači kovů

Velkovýrobci bílkovin

Hormonální vyhazovač

Genové co, kdy, kde

 

 

 

 

 

 

Sebeobrana jabloní

Ženšenové špagety

Hormony z mechu

Léčivky pod tlakem

Zranitelná pochoutka

Nebojte se konopí

 

 

  

 

Počítadlo vstupů od 20.3.2008: [CNW:Counter]

Hlavní použité písmo: Verdana

© 2008 Ústav experimentální botaniky

 Datum poslední úpravy: 30.12. 2008