Rostlina s příběhem na duben

 

Vlasatý kořen

Na povrchu kořene se vytvářejí kořenové vlásky, které pomáhají rostlinám přijímat vodu a živiny z půdy. Tyto výrazně protáhlé vychlípeniny pokožkových buněk se vyznačují polárním růstem – přirůstají pouze na své špičce.

Polární růst vyžaduje přesné řízení „dopravy“ stavebních a regulačních látek do takové rostoucí špičky. Látky vzniklé uvnitř buňky se ve váčcích přesouvají k membráně na jejím povrchu. Na přesně určených místech splynou váčky s membránou a jejich obsah je zabudován do nově se tvořící buněčné stěny.

Kořenové vlásky představují vynikající model pro studium regulace buněčného růstu. V Ústavu experimentální botaniky se touto problematikou podrobně zabývá Laboratoř buněčné biologie

Mikroskopický snímek Dr. Lukáše Synka ukazuje rozhraní stonku a kořene u mladé rostlinky huseníčku. Huseníček rolní (Arabidopsis thaliana) je oblíbený pokusný druh dnešních biologů. Semenáček na obrázku je mutant: má poškozenu jednu bílkovinu důležitou právě pro vnitrobuněčný transport látek na správné místo. Proto jsou vlásky sice nápadné, ale zhruba o polovinu kratší, než u huseníčku s normálně fungující bílkovinou.

 

 

Hlavní použité písmo: Verdana

© 2008 Ústav experimentální botaniky

 Datum poslední úpravy: 30.4. 2008