Rostlina s příběhem na listopad

 

Ženšenové špagety

Léčivé rostliny se sbírají v přírodě, pěstují na zahradě či na poli. Někdy ale může být jejich zdrojem i biologická laboratoř.

Fotografie na první pohled připomíná porci špaget. Ve skutečnosti jsou na ní kořeny ženšenu rostoucí ve sterilních podmínkách na živném roztoku, ve speciální nádobě zvané bioreaktor. Tento způsob kultivace ženšenu by měl pomoci jeho volně žijícím sourozencům.

Ženšen pravý (Panax ginseng) jistě netřeba představovat. Pochází z východní Asie a tradiční čínská medicína využívá jeho kořeny již tisíce let. Populární zůstává i dnes. Dokonce se sbírá tak intenzivně, že to ohrožuje jeho populaci v přírodě. Lze jej sice pěstovat jako polní plodinu, roste však pomalu a vyžaduje komplikovanou péči. Proto se zkoumají i jiné možnosti.

Laboratoři rostlinných biotechnologií jsme se zaměřili na kultivaci ženšenu v bioreaktorech. Složení živného roztoku (hlavně koncentrace rostlinných hormonů) určuje, jaké orgány se budou v kultuře vyvíjet. Díky tomu můžeme pěstovat místo celých rostlin jen kořeny. Naším cílem bylo dosáhnout v nich takových hladin léčivých látek (ginsenosidů), aby byla technologie použitelná i komerčně.

To se podařilo. Nyní zvládneme za 3 měsíce v laboratoři totéž, co trvá ženšenu v přírodě 8 let. Obsah ginsenosidů je srovnatelný s divoce rostoucími rostlinami jak množstvím, tak vzájemným poměrem jednotlivých látek.

Foto: RNDr. Tomáš Vaněk, CSc.

 

 Hlavní použité písmo: Verdana

© 2008 Ústav experimentální botaniky

Datum poslední úpravy: 31.10. 2008