Rostlina s příběhem na srpen

 

image description

Hormonální vyhazovač

Jak se rostlina vyzná sama v sobě? Jak pozná, kam růst, kdy a kde vytvořit novou větev nebo kořen?

Vývoj rostlin řídí hlavně hormony. K nejdůležitějším patří auxin. Ovlivňuje dělení a prodlužování buněk, zakořeňování i mnoho dalších životních projevů. Auxin neustále proudí rostlinou. Jeho koncentrace a směr toku informují každou buňku o její poloze v těle a „instruují“ ji, co má dělat. Proto musí být pohyb auxinu přesně řízen.

O to se starají bílkoviny přenášející auxin dovnitř buněk a ven z nich. Náš tým pomohl dokázat, že klíčové bílkoviny zvané PIN fungují jako „vyhazovači“ tohoto hormonu z buněk. Protože bývají soustředěny pouze v určitých oblastech na buněčném povrchu, usměrňují tok auxinu pletivem.

V Laboratoři hormonálních regulací u rostlin používáme buněčnou kulturu tabáku, ve které tvoří buňky krátké řetízky. Abychom v nich mohli stopovat bílkovinu PIN1, připojili jsme k její molekule malou zeleně svítící bílkovinu (ve spolupráci s kolegy z Německa). Jak vidíte na snímku, většina PIN1 je u příčných přepážek mezi buňkami. Díky tomu proudí auxin od jednoho konce řetízku k druhému.

Část PIN1 je uvnitř buňky. Zelené tečky jsou váčky, které přepravují PIN1 z povrchu dovnitř. Jejich čilý pohyb ukazuje video (zde nebo zde, použijte odkaz, který se na vašem počítači lépe zobrazí). Bílkovina z váčků může být odbourána nebo přesunuta jinam. To rostlině umožňuje pružně měnit tok auxinu v odpovědi na podněty z prostředí.

 

Hlavní použité písmo: Verdana

© 2008 Ústav experimentální botaniky

 Datum poslední úpravy: 31.7. 2008