ÚEB AV ČR, v.v.i.

Fotosoutěž

 

Seznamte se s rostlinami a jejich příběhy

 

Aktuálně: od 21. 1. výstava v Českých Budějovicích!

 

Zajímají vás rostliny a zároveň rádi fotografujete? Ústav experimentální botaniky loni vyhlásil fotografickou soutěž Rostlina s příběhem. Do 15. září 2008 jste nám mohli posílat své snímky, doplněné stručným komentářem o zobrazené rostlině.

Ty nejlepší jsme začátkem listopadu 2008 vystavovali v Praze. Nyní si je budete moci prohlédnout také v Českých Budějovicích, a to od 21. 1. do 20. 2. 2009. Výstava se koná ve vstupní hale budovy Biologického centra AV ČR, v. v. i. (Branišovská 31). Otevřeno je od 9 do 18 hodin. Partnerem je společnost Olympus.

Nebo navštivte naši „virtuální expozici“ na internetu, kde máme otevřeno nepřetržitě. Podívejte se na desítky fotografií s pozoruhodnými příběhy a zjistěte, kdo vyhrál!

 

Rostliny jsou krásné a zároveň zajímavé. Zvídavým lidem nabízí svět rostlin důležité praktické informace i pozoruhodné perličky, vhodné k vyprávění mezi přáteli. Všechny tyto biologické historky mne fascinovaly už na gymnáziu, kdy jsem chodil s botaniky na exkurze českou krajinou. A nepřestaly mne bavit ani poté, co jsem začal zkoumat rostliny v laboratoři.

Proto když jsme na jaře vylepšovali internetové stránky ústavu, napadlo mne vytvořit na nich rubriku Rostlina s příběhem. S pomocí atraktivních fotografií v ní postupně představujeme projekty našich vědců.

Brzy jsme si však uvědomili, že by byla škoda omezit se na jediný výzkumný ústav. Jiní biologové i všímaví amatérští milovníci rostlin přece musí mít v zásobě mnoho krásných fotografií s různými „zelenými příběhy“! Bylo by skvělé nějak je představit široké veřejnosti. Nakonec jsme spojili síly s dalšími institucemi a společně vyhlásili tuto soutěž.

za organizátory předseda poroty Jan Kolář, Ústav experimentální botaniky

  Přečtěte si základní informace o soutěži a výstavě.

Během Týdne vědy a techniky (3. až 7. 11. 2008) jsme pořádali výstavu nejlepších příspěvků v sídle Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze. K osmnácti fotografiím ze soutěže jsme přidali ještě několik zajímavých snímků z našich laboratoří. Celá kolekce 24 rostlinných fotopříběhů bude nyní k vidění v Biologickém centru AV ČR v Českých Budějovicích.

Nestihli jste přijít na Národní a nedostanete se ani do Biologického centra? Nevadí! Všechny snímky z výstavy a téměř 40 dalších vás čeká na webu soutěže (fotopribeh.avcr.cz) v sekci Výsledky. Dozvíte se například, která květina umí počítat, jaké opylovače láká zmijovec, čím inspiruje lotos inženýry, proč si alchymisté oblíbili kontryhel, kde se v Evropě poprvé pěstovaly tulipány nebo co roste v Českém krasu, na Sahaře či na Špicberkách.

Šest nesoutěžních „rostlin s příběhem“ z našeho ústavu si prohlédněte zde ve fotogalerii. Seznámíte se mimo jiné se smrčky ze zkumavky, molekulárními manévry při buněčném dělení, zdravějšími jabloněmi nebo poznáte, proč mají tabák v oblibě i nekuřáci mezi biology.

 

  

 

Hlavní použité písmo: Verdana

© 2008 Ústav experimentální botaniky

 Datum poslední úpravy: 19.1. 2009