ÚEB AV ČR, v.v.i.

Fotosoutěž

 

Základní informace

Zde je stručný přehled toho nejpodstatnějšího o celé soutěži, jejích výsledcích a výstavě. Podrobnosti naleznete na internetové stránce fotopribeh.avcr.cz.

Účastníci a kategorie

Zúčastnit se mohl každý, koho zajímají rostliny – od příležitostných amatérských botaniků a zahrádkářů přes lesníky či ochránce přírody až po vědce. Soutěž byla rozdělena do tří kategorií: junioři do 20 let, veřejnost a profesionální biologové.

Soutěžní příspěvky

Tématem soutěže byly rostliny, případně jejich části (například květy, listy, jednotlivé buňky). Žádná jiná omezení nebyla – uvítali jsme tedy fotografie z vaší dovolené, stejně jako z vašeho elektronového mikroskopu.

Každý soutěžní příspěvek měl tři části: fotografii, titulek a příběh. Příběh, opatřený krátkým titulkem, měl vyjádřit, čím autora fotografovaná rostlina zaujala nebo čím je významná pro vědu, lidstvo, ochranu přírody a podobně. Text nemusel být dlouhý ani příliš odborný. Podstatné bylo, aby byl čtivý a obsahoval zajímavé informace o rostlině.

Na několik nesoutěžních ukázkových příspěvků se podívejte sem.

Ceny

V každé kategorii byla první cena 10 000,- Kč, druhá cena 5 000,- Kč a třetí cena 3 000,- Kč. Všichni ocenění obdrželi také volnou vstupenku do všech poboček Národního zemědělského muzea Praha. Vítězové každé kategorie získali navíc celoroční vstupenku do Průhonického parku a vítěz kategorie Veřejnost roční předplatné časopisu GEO.

Vyhlášení výsledků

Výsledky byly vyhlášeny 3. listopadu 2008. Slavnostní předání cen se uskutečnilo ve stejný den, během vernisáže výstavy. Se jmény vítězů a s jejich příspěvky se seznamte zde.

Výstava

Oceněné fotografie a další kvalitní snímky byly vystaveny od 3. 11. do 7. 11. 2008 v sídle Akademie věd ČR (Praha 1, Národní 3). Vernisáž zahájil předseda Akademie věd, profesor RNDr. Václav Pačes, DrSc. Výstava byla součástí celoakademického Týdne vědy a techniky. Jejím partnerem byla společnost Olympus.

Kromě soutěžních příspěvků jste na Národní třídě mohli vidět fotografie z laboratoří Ústavu experimentální botaniky AV ČR a několik „trojrozměrných“ rostlin s příběhem - exponátů na téma Rostliny v geologické minulosti a Rostliny jako pomocníci člověka. Zapůjčily je Národní muzeum, Národní muzeum – Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur a Národní zemědělské muzeum Praha.

Osmnáct nejlepších snímků ze soutěže a dalších šest z Ústavu experimentální botaniky představíme rovněž v Českých Budějovicích, konkrétně ve vstupní hale budovy Biologického centra AV ČR, v. v. i. (Branišovská 31). Výstava se koná od 21. 1. do 20. 2. 2009, otevřeno je od 9 do 18 hodin. Partnerem je opět společnost Olympus.

Soutěž má i „virtuální výstavu“ na internetu. Na stránkách fotopribeh.avcr.cz najdete v sekci výsledky všechny snímky z výstavy a navíc širší výběr zajímavých příspěvků – celkem 57 rostlinných fotopříběhů. Na nesoutěžní fotografie z našeho ústavu se podívejte zde.

Harmonogram soutěže

13. 5. 2008: vyhlášení

1. 6. 2008: zahájení registrace soutěžících

1. 6. – 15. 9. 2008: doba konání soutěže; možnost registrace a zasílání příspěvků

15. 9. 2008: ukončení soutěže

3. 11. 2008: vyhlášení výsledků, předání cen

3. 11. – 7. 11. 2008: výstava v Praze

21. 1. - 20. 2. 2009: výstava v Českých Budějovicích

  

 

Hlavní použité písmo: Verdana

© 2008 Ústav experimentální botaniky

 Datum poslední úpravy: 19.1. 2009